Kierownik Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym - dr hab. n. med. Waldemar Brola - specjalista neurologii, e-mail: wbrola@wp.pl
Koordynator ds. pielęgniarstwa – mgr Marzena Polewczyk - specjalista pielęgniarstwa zachowawczego
lek. Krystian Kosno - w trakcie specjalizacji,
lek. Małgorzata Adach - w trakcie specjalizacji,
lek. Sylwia Zimna - w trakcie specjalizacji.
Personel oddziału uzupełniają:
- specjalista rehabilitacji ruchowej,
- 3 magistrów fizjoterapii,
- logopeda,
- 25 pielęgniarek ,
- 2 sanitariuszy, 1 opiekun,
- 2 psychologów.
Kontakt:
- Pokój lekarski - 41 39 02 364
- Punkt pielęgniarski - 41 39 02 363
Dział swoim zasięgiem obejmuje rejon zamieszkały przez ponad 200 000 osób. Rocznie hospitalizowanych jest około 2000 pacjentów. Diagnozowani i leczeni są wszyscy pacjenci z objawami uszkodzenia układu nerwowego, ze szczególnym uwzględnieniem chorób naczyniowych mózgu i stwardnienia rozsianego.
Obecnie Dział liczy 30 łóżek w 2 oddziałach: Udarowym (16 łóżek) i Neurologicznym (14 łóżka). Oddział ściśle współpracuje z Działem Rehabilitacji Szpitalnej, znajdującym się w tym samym szpitalu. Pacjenci po ustąpieniu ostrego okresu udaru przekazywani są bezpośrednio do tego Działu, gdzie usprawnianie ruchowe kontynuowane jest przez minimum 4-5 tygodni. Po leczeniu szpitalnym pacjenci obejmowani są opieką w Poradni Neurologicznej.
Oddział Neurologiczny prowadzi programy terapeutyczne NFZ leczenia stwardnienia rozsianego lekami 1-szej i 2-ej linii – ponad 200 pacjentów leczonych interferonami (BETAFERON, AVONEX, REBIF) i glatiramerem (COPAXONE) okrelizumabem (OCREVUS) Kladrybiną (MAVENCLAD), oraz TYSABRI i GILENYĄ, PONVORY, ZEPOSIĄ i KESIMPTĄ.
W kolejnym programie terapeutycznym Oddział zapewnia leczenie dorosłym pacjentom z rdzeniowym zanikiem mięśni (SMA) i stwardnieniem guzowatym. Ponadto w Oddziale prowadzone są badania kliniczne z zastosowaniem nowych leków w leczeniu stwardnienia rozsianego, padaczki i udaru mózgu.
Personel lekarski stale podnosi swoje kwalifikacje uczestnicząc czynnie w zjazdach i sympozjach naukowych oraz prowadzi badania własne, czego wyrazem jest kilkadziesiąt publikacji w polskich i zagranicznych pismach medycznych.
Pododdział Udarowy
Pododdział Udarowy zajmujący się kompleksową diagnostyką i leczeniem chorych z udarem mózgu dysponuje dwiema salami Intensywnego Nadzoru Neurologicznego dla pacjentów w ostrej fazie udaru mózgu (6 łóżek) oraz 10 łóżkami dla pacjentów w podostrej fazie udaru. Sale Intensywnego Nadzoru Neurologicznego wyposażone są w kardiomonitory, respirator i pompy infuzyjne, nowoczesne łóżka rehabilitacyjnymi z elektrycznie regulowaną wysokością i materacami przeciwodleżynowymi.
W ramach Oddziału prowadzona jest diagnostyka i leczenie udaru mózgu wg aktualnych zaleceń łącznie z leczeniem trombolitycznym u pacjentów do 4,5 godzin od wystąpienia udaru niedokrwiennego. Rocznie leczonych jest ok. 400 osób z udarem mózgu i zaburzeniami krążenia mózgowego. Ok. 20% pacjentów z ostrym udarem mózgu jest leczonych trombolitycznie. W razie braku efektu po leczeniu trombolitycznym, pacjenci przesyłani są do ośrodków referencyjnych wykonujących trombektomię. Opiekę nad pacjentami z udarem mózgu sprawuje wielospecjalistyczny zespół, w skład, którego wchodzą:
- lekarze neurolodzy,
- konsultanci - internista, kardiolog, diabetolog, specjalista rehabilitacji ruchowej,
- pielęgniarki,
- fizjoterapeuci,
- logopeda.
U każdego pacjenta od pierwszej doby pobytu wdrażany jest indywidualny program rehabilitacji i ustalana jest profilaktyka wtórna. Rehabilitacja prowadzona jest od momentu zachorowania, a jej intensywność i zakres jest dostosowany do stanu pacjenta. Zajęcia rehabilitacyjne odbywają się przy łóżku pacjenta i w Sali Rehabilitacyjnej oraz w Gabinecie Logopedycznym i Zaburzeń Funkcji Poznawczych wyposażonym w nowoczesny sprzęt (Reha-Com).
Sala rehabilitacyjna wyposażona jest w stoły pionizacyjne z elektryczną regulacją wysokości i kąta, parapodium i tor do nauki chodzenia, elektryczny rotor do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych PASTER, aparat do magnetostymulacji VIOFOR JPS itp. Rehabilitacja prowadzona jest w systemie zmianowym (rano i po południu).
Pacjenci hospitalizowani w Oddziale mają zapewniony 24 godzinny dostęp do badań diagnostycznych i laboratoryjnych. W ramach oddziału funkcjonuje nowoczesny Gabinet Neurosonologii, gdzie badanie USG tętnic zewnątrz i wewnątrzczaszkowych wykonywane jest u każdego pacjenta z udarem mózgu. Do dyspozycji pacjentów jest także pracownia EEG umożliwiająca również wykonanie 24-godzinnego badania EEG oraz pracownia EMG. Oddział Neurologiczny uzyskał akredytację Ministra Zdrowia i jest uprawniony do prowadzenia specjalizacji w zakresie neurologii.
Od 2001 roku Oddział Neurologiczny organizuje cykliczne ogólnopolskie Świętokrzyskie Spotkania Neurologiczne.
Od 2011 roku Oddział Neurologiczny jest siedzibą Kieleckiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, a jego pracownicy pełnią w nim funkcje przewodniczącego, sekretarza i skarbnika.
Kierownik Oddziału jest również członkiem Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego i Kierownikiem Zakładu Neurologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.