§ 1
-
Zarządzenie ustala wysokość oraz sposób regulowania opłat za korzystanie
z usług medycznych i niemedycznych świadczonych przez Zespół Opieki Zdrowotnej
w Końskich (nie dotyczy kontrahentów objętych umowami obustronnymi). -
Cennik za usługi medyczne obowiązuje dla pacjentów nieubezpieczonych oraz dla pacjentów ubezpieczonych, którzy:
-
skierowani zostali na ambulatoryjne: badania diagnostyczne, rtg, porady i zabiegi
z gabinetu lekarskiego nieposiadającego umowy z NFZ, -
skierowani zostali na ambulatoryjne: badania diagnostyczne, rtg, porady i zabiegi
z ośrodków, które nie mają zawartej umowy na wykonywane badania przez ZOZ
w Końskich.
-
Hospitalizacja jest bezpłatna dla każdego pacjenta ubezpieczonego.
§ 2
-
Zmiana wysokości cen będzie następować na podstawie przeprowadzonej analizy aktualnych kosztów leczenia w ZOZ Końskie, 1 raz w roku po zatwierdzeniu bilansu
za rok poprzedni, z wyjątkiem wysokości cen za wydanie kserokopii dokumentacji leczenia regulowanych odrębnymi przepisami. Zmiana wysokości cen będzie dokonywana w przypadku wzrostu kosztów w danej komórce usługowej. -
Dane na temat zmiany kosztów udzielania świadczeń dostarczane są do DON przez DFK.
-
Należność za wykonane usługi regulowana będzie w Kasie DFK ZOZ na podstawie formularza rozliczeniowego (wzór stanowi załącznik nr 7) wystawionego i podpisanego przy użyciu imiennej pieczątki przez pracownika komórki udzielającej świadczenia, za wyjątkiem odpłatności za usługi ksero, które będą przyjmowane i ewidencjonowane w kasie fiskalnej funkcjonującej w punkcie ksero.
-
Formularz rozliczeniowy jest drukiem ścisłego zarachowania (naniesiony kolejny numer druku) i składa się z trzech egzemplarzy, z których jeden otrzymuje pacjent celem przedstawienia w Kasie i uregulowania na jego podstawie należności (egzemplarz ten pozostaje w kasie), drugi egzemplarz pozostaje w komórce udzielającej świadczenia a trzeci w bloczku do rozliczenia.
-
Na podstawie formularza rozliczeniowego osoba obsługująca kasę będzie wystawiać paragon fiskalny stanowiący dokument zapłaty za usługę (bądź fakturę VAT). Komórka udzielająca świadczenia ma obowiązek odnotować na egzemplarzu formularza rozliczeniowego pozostającym w komórce numer paragonu lub faktury przedstawionego przez pacjenta.
-
Wszystkie komórki organizacyjne wystawiające formularze rozliczeniowe zobowiązane są do prowadzenia miesięcznych zestawień świadczeń udzielonych odpłatnie (wzór stanowi załącznik nr 8 – dla Sekcji Transportu oraz nr 5 dla pozostałych komórek) i składania ich do dnia 10 następnego miesiąca w Kasie DFK.
-
W przypadku udzielania odpłatnych świadczeń, pacjent jest zobowiązany uiścić opłatę przed udzieleniem mu świadczenia. Wyjątek stanowi odpłatny przewóz osób środkiem transportu sanitarnego oraz udzielanie świadczeń pacjentom, z którymi kontakt jest utrudniony ze względu na stan zdrowia lub ograniczoną świadomość, wymagającym udzielenia pomocy w Dziale Ratownictwa Medycznego, za które opłata może zostać uiszczona po udzieleniu świadczenia. W przypadku braku zapłaty do dnia zakończenia udzielania świadczenia faktura za wykonaną usługę zostaje wystawiona przed upływem 7 dni od dnia zakończenia udzielania świadczenia.
-
Odpłatna hospitalizacja może nastąpić tylko po wcześniejszym złożeniu przez pacjenta w sekretariacie Dyrekcji wypełnionego wniosku wraz z potwierdzeniem przez lekarza daty przyjęcia (wzór stanowi załącznik nr 6) i formularza rozliczeniowego.
Po akceptacji wniosku przez Dyrekcję ZOZ, pacjent oraz Dyrektor podpisuje umowę cywilno-prawną (wzór stanowi załącznik nr 9) opracowaną przez Radcę Prawnego oraz reguluje należność w Kasie na podstawie formularza rozliczeniowego. Jeśli przyjęcie pacjenta następuje w trybie nagłym powyższych czynności należy dokonać niezwłocznie, kiedy pozwoli na to stan pacjenta lub do ich dokonania zobowiązani są prawni opiekunowie lub rodzina pacjenta. Na formularzu rozliczeniowym należy podać przypuszczalną w danym przypadku ilość punktów wynikającą ze wstępnej diagnozy. Jeśli w chwili zakończenia leczenia, założona w momencie przyjęcia pacjenta w oddział ilość punktów będzie różna od faktycznej należy dokonać korekty formularza rozliczeniowego i zgłosić ten fakt do Kasy. -
W przypadku, gdy dane świadczenie wycenione zostało w cenniku punktowo
w formularzu rozliczeniowym należy wpisać liczbę punktów wg aktualnie obowiązujących katalogów świadczeń NFZ, natomiast w przypadku, gdy usługa wyceniona jest kwotowo należy wpisać kwotę do zapłaty wynikającą z cenników stanowiących załączniki do niniejszego zarządzenia. -
Świadczenia medyczne, których koszt ponosi pacjent należy rejestrować w systemie OPTIMED, lecz nie mogą być one sprawozdawane do rozliczenia z NFZ.
-
Dział Organizacji i Nadzoru będzie wydawał za pokwitowaniem i prowadził ewidencję wydanych bloczków formularzy rozliczeniowych, jako druków ścisłego zarachowania oraz będzie nadzorował poprawność sprawozdawania świadczeń odpłatnych na podstawie formularzy rozliczeniowych. Nowy bloczek formularzy rozliczeniowych będzie wydawany po rozliczeniu się z poprzedniego tj. oddaniu do DON wykorzystanego bloczku z trzecim egzemplarzem formularza.
-
Ponoszenie odpłatności za udzielanie świadczeń medycznych nie skutkuje przyjęciem pacjenta poza kolejnością. W związku z powyższym pacjent przed uiszczeniem opłaty powinien zarejestrować się w danej poradni lub innej komórce udzielającej świadczeń medycznych.
-
W przypadku braku w cenniku usługi wykonywanej w ZOZ w Końskich Kierownik komórki organizacyjnej świadczącej daną usługę występuje do Dyrekcji ZOZ z wnioskiem o wprowadzenie dodatkowej pozycji do cennika, wraz z oszacowaniem ceny i uzasadnieniem jej wysokości. Wniosek taki musi zostać zaakceptowany przez Kierownika Działu Finansowo-Księgowego.
§ 4
Wpływy z opłat za udzielanie świadczeń stanowią w całości dochód Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich.
§ 5
Załączniki nr 1-9 stanowią integralną część zarządzenia.
§ 6
-
Zarządzenie wchodzi w życie z dniem 2 listopada 2022 r.
-
Traci moc obowiązującą Zarządzenie nr 63/21 Dyrektora Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich z dnia 10.09.2021 r. w sprawie cennika za usługi medyczne i niemedyczne.